czwartek, 27 września 2012

Ale Iacta Est cz2

Zima roku 69. Wojna domowa wciąż targa Rzymem, a trzej cesarze wciąż toczą zażarty pojedynek.
Kiedy kończyłem ostatniego posta sytuacja była tragiczna. Później stała się jeszcze gorsza....


Grudzień 69

XIII Gemina i XI Claudia, legiony uzurpatora Othona, dopadły Legio I Italica pod Taurasią. W bitwie zmusiły lojalnych legionistów Cesarza Witeliusza do odwrotu i obległy Taurasie. W murach miasta są już 3 wyłomy, więc już niedługo toczyć się będą walki. I Italica wycofa się do Mediolanum, gdzie połączy się z IX Hispana.

Do tragedii doszło pod Veroną, gdzie ludzie Othona wycięli w pień Legio XXI Rapax.

Tymczasem uznałem, że kosztem punktów dowodzenia odeślę Witeliusza do bezpiecznego miasta Argentoratum, a jego armią dowodzić będzie generał Fabiusz Walens. Dłuższe pozostawanie w polu ze względu na "przyzwyczajenia" cesarza mogłoby się skończyć wyginięciem całej armii z powodu mrozów.

Niestety na północy rozszerza się rebelia Batawów. Agrypianie (tak to będzie po Polsku?) przyłączyli się do rebelii. Tymczasem Gajusz Julisz Civilis wymyślił sobie, że podniesie do buntu całą Galię, oby mu się to nie udało.

W Brytanii, Legio II Augusta, nie wydając bitwy wycofał się przed atakiem barbarzyńców. Sytuacja jest zła...

Lepsze wieści dochodzą z Afryki. Macer zajął Cartennę i rusza dalej na zachód w stronę miasta Siga.

Styczeń 70

Zgodnie z przewidywaniami Taurasia upadła. Jednak pozostałe zadania zlecone wodzom zostały wykonane. Pod Sigą generał Macer spotkał oddziały Wespazjana, ale niestety podczas bitwy nie zdołał ich rozbić. Wróg wycofał się za mury miasta w porządku.

Luty 70

Siga nie była gotowa do obrony. Po miesiącu oblężenia upadła, a wraz z nią skapitulowało całkiem pokaźna liczba wojska Wespazjana. Macer rusza na Rusaddir.


W Brytani Legio II Augusta został zaatakowany przez brygantów dysponujących dwukrotną przewagą liczebną. Straty były olbrzymie i w związku z tym legion wycofuje się do Londinum.


W Italii spokój...

Marzec 70

Galia staje w ogniu. Plemiona Galijskie dołączają się do rebelii Civilisa. To co jest ciekawe, to fakt, że mimo wszystko buntownicy nie prezentują jednolitego stanowiska. Krążą pogłoski o kłótniach między plemionami stanowiącymi element koalicji Batawian. Należy dodać również, że Marek Semproniusz Rutilus podejmie wkrótce pierwszą operację przeciw Batawom. od jej sukcesu zależy los całej Galii. Najbardziej niepokojący jest fakt, że Batawskie patrole pojawiły się pod murami Argenoratum, miasta w którym przebywa Cesarz Witeliusz.


W Italii Fabiusz Walens planuje atak na Taurasie.

Kwiecień 70

Fabiusz Walens zajmuje Taurasie, a Aulus Caecina Alienus rusza na Pisae. Z Mediolanum silne oddziały ruszają do Bergomum. Ofensywa w Italii...



W Brytanii Barbarzyńcy napierają i nie mam koncepcji jak sobie z tym poradzić.

W Galii natomiast przerywamy oblężenie jednego z miast przez Batawów. Kolejnym krokiem będzie eliminacja niejakiego Sabinusa, Galla, który podniósł rękę na Rzym.

Z złych wieści Gajusz Juliusz Civilis pojawił się pod murami Argenoratum. Nie jestem w stanie wyciągnąć z oblężenia Witeliusza. W kolejnym miesiącu wycofam Walensa i wyślę go na odsiecz.

Maj 70

TRAGEDIA!!!

Trzech szturmów, krwawych potrzebował Gajusz Juliusz Civilis by zająć Argenoratum. Witeliusz zginął, a wraz z nim moja szansa na zwycięstwo...


Podsumowując... Myślałem, że jako weteran innych gier z cyklu poradzę sobie. Tymczasem myliłem się. Wiele wydarzeń historycznych, znacznie utrudniło moją drogę do zwycięstwa. Natomiast co mnie podkusiło, żeby wysłać Witeliusza, tam gdzie go wysłałem... Sam nie wiem...

Ogólnie dużo radości z tej rozgrywki i przyjemności miałem.Na tą chwilę grę polecam...

3 komentarze:

  1. Witaj wśród żywych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że mało widoczne są oddziały gdy nie ma rysunku dowódcy. W AGEOD-ach zawsze wkurzało mnie, że gra wodzi mnie jak chce: tu zablokuje oddziały, tu odblokuje, tu doda całą armię, eventy historyczne itd.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadza się, czasami dość trudno znaleźć armie, dlatego początek scenariusza to dość żmudne i w zależności od wielkości terytoriów szukanie dostępnych oddziałów. To co teraz usprawnili, to kwestia garnizonów, które nie zajmują miejsca na mapie, tylko są powoływane w momencie oblężenia. Od tego czasu dopiero pojawiają się w grze...

    OdpowiedzUsuń